Ekskursioonijuht: Aimur-Jaan Keskel
Raamatukogu ja lapsepõlvelood Lasnamäelt: kuidas minust sai krimiekskursioonide juht?
Esimesed ekskursioonid tegin ma 2016. aastal Tallinna Keskraamatukogu peahoone (Estonia pst 8) ruumides. Töötasin seal toona raamatukoguhoidjana ja tutvustasin ekskursioonidel ajaloolist maja, mis ehitati 1894–1895 Vene Seltskondliku Kogu jaoks. Enne kui selles majas hakkas tegutsema avalik raamatukogu, vaatas võõrvõimu kõrgklass seal teatrietendusi ja mängis piljardit.
Aastal 2018 tegin ma lisatööna ekskursiooni Rahvarinde Muuseumi jaoks. Tutvustasin eakatele Lääne-Harju valda ja panin tähele, et kõige suurem huvi tärkas publikul siis, kui ma rääkisin lugusid Türisalu pangast - see on koht, kus on aset leidnud palju õnnetusi ja enesetappe. Minu jaoks on alati olnud põnev lugeda krimilugusid kuritegude ja intrigeerivate õnnetuste kohta. Kuid mulle oli väike üllatus, et publik oli sellest samuti niivõrd huvitatud.
Mul tekkis huvi krimilugude vastu lapsena, 1990ndatel aastatel. Elasime perega Sakus, kuid isal oli Lasnamäel Punasel tänaval korter, kus elas alguses üürnik ning hiljem minu vanem vend. Isa rääkis, et Lasnamäel lõhkevad isevalmistatud pommid ning seda oli põnev kuulata.
Aasta 2020 suvel, kui ma 30-aastasena Lasnmäel elasin, tuli mul idee hakata korraldama krimilugude tuuri Pae tänava kandis, kus 15 aastat varem olid toimunud pommiplahvatusi. Esimesele krimituurile tuli minu suureks üllatuseks kohale üle 70 inimese.
Järgmise krimituuri koostasin Koplist. Ma elasin seal piirkonnas üliõpilasena kaks aastat ning kuulsin ja nägin nii mõndagi põnevat. Minu põhimõte ekskursioonidel on see, et jutud peavad olema ehedad ja alati sisaldama ka enda kogemust. Balti jaama tuuril räägin ma samuti enda kogemustest, sest veetsin seal 199ondatel ja 2000ndatel sageli aega, kui Saku bussi või rongi ootasin.
Kopli krimituuril rääksin ühte isikliku kohtinguloo, mis rahvale väga meeldis ja millest kasvas omakorda välja kohtingulugude tuur. See on omalaadne segu krimilugudest ja närvikõdi tekitanud eraelulistest sündmustest.
Minu käest on palju küsinud, kust ma krimilugude jaoks materjali saan. Enamik jutte pärineb kohtutoimikutest ja vanadest artiklitest. Lisaks räägin jutte, mida on mulle edastanud tavalised inimesed ning,mida ma kuulsin lapsepõlves. Üheks oluliseks jutustajaks oli mu isa Alfred Keskel (1949-2025), kes pärandas mulle ajaloohuvi.
Kaasahaarat ja enesekindlat esinemist olen õppinud peamiselt muusikutelt. Minu suurimad eeskujud on olnud selles osas on Tanel Padar ja Mihkel Raud. Mul on ka endal muusikahuvi ja ning ma mängin kitarri ja kirjutan luuletusi. Esineda meeldib mulle samuti, Ma olen alates 2014. aastast esitanud enda luuletusi kirjanduõhtutel ligi 200 korda ning lisaks veel paar korda kitarri mänginud ja laulud.
Minu suureks eeskujuks ekskursioonidel on ka Jaak Juske, kelle põnevatel ajaloomatkatel ma olen juba aastaid pidevalt käinud.
Ma olen lõpetanud Tallinna Ülikooli infoteaduse erialal (raamatukogundus ja info töötlemine, BA).
Alates 2022. aastast töötan ma igapäevaselt ajakirjanikuna.
Ekskursioonil "Kopli kriminaalne ajalugu". Foto: Kristi Teder